Jak określić wartość środka trwałego?
- Szczegóły
Większość firm w celu wykonywania usług lub wytwarzania produktów gromadzi maszyny i urządzenia niezbędne do realizacji tego celu. W zależności od charakteru branży mogą one mieć bardzo różną postać, lecz z punktu widzenia biura rachunkowego zajmującego się księgowością przedsiębiorstwa przynajmniej część z nich będzie zaliczana do środków trwałych. Grupa ta stanowi składniki majątku firmy, a najważniejszą cechą jej składników będzie fakt, iż przewidywany okres ich używania będzie dłuższy niż rok. Ponieważ przepisy dopuszczają sukcesywne wliczanie do kosztów uzyskania przychodów kwot ich amortyzacji, konieczne okaże się dokonanie prawidłowej wyceny. Przekonajmy się, jakimi metodami można to zrobić.
Jak można wyceniać środki trwałe?
Przed przystąpieniem do amortyzacji środka trwałego konieczne jest dokonanie wyceny jego wartości początkowej. Według istniejących regulacji jej sposób będzie uzależniony od tego, w jaki zostały one nabyte. W przypadku kupna podstawą okaże się cena nabycia. Jeżeli nabycie było częściowo odpłatne, wówczas decyduje cena nabycia powiększona o wartość przysporzonego przychodu. Jeśli w grę wchodzi nabycie w drodze darowizny albo spadku, wartość wyznacza się, bazując na cenie rynkowej z dnia nabycia, o ile umowa darowizny albo umowa nieodpłatnego przekazania podaje niższy jej poziom. Gdy chodzi o środki stworzone we własnym zakresie, istotny będzie koszt wytworzenia.
Co warto wiedzieć o określaniu wartości środków trwałych?
Wartość środków trwałych jest powiększana o koszty związane z ich zakupem. Będą to koszty transportu, załadunku i wyładunku, a także ewentualnego ubezpieczenia. Do kategorii tej zaliczają się też wydatki na montaż, instalację i uruchomienie programów i systemów komputerowych. Dolicza się też m.in. opłaty i prowizje.